Charter - Ada-gazetesi Yacht charter in Croatia Greece Italy

Go to content

Main menu:

Hvar is my favourite place and it is an excellent place surrounded by many small islands. We have arranged for yacht charter to visit the islands. We took the yacht and travelled to different islands and shoot the footage that we need. My team members were astonished by the natural scenery in those locations and they were very happy and excited to shoot the video. We shoot some shots and got back to yacht and shoot some clips in the yacht. Since it was time for sunset, i wanted to record that to use in the end of the video. So we stopped our yacht in a particular place and recorded it. All of us were very excited to see such fantastic view from the middle of the sea. Then we came back to our rooms and took rest. We were supposed to get up early in the morning to reach Dubrovnik.
Bir televizyon programında Emes Hastası Hakan Algan’la tanıştım. Hastalığını anlattı. Tedavisinden, bu hastalıkla nasıl yaşanılacağından, yazdığı kitabından söz etti. Cesur, yüreği büyük biri Hakan Algan. Hayata sıkı sıkı tutunmuş, hastalığını hafife almış, daha doğrusu hastalığı ile yaşamayı öğrenmiş, hayata dört elle sarılmış, gülen, pozitif enerjisi ile etrafındakileri rahatlatan biri. Onu tanıdığım için gerçekten mutlu oldum. Yapmam gereken! Türkiye’de; 40’binin üzerinde MS hastası var. Bu kitap belli mi olur belki onlarada Hakan Algan’ın hayata bağlılığının sırrını öğretir.

Kitabının başlığı bile onun neler anlattığını daha ilk sayfada belirliyor.
Hakan Algan diyorki:
MAÇIN SONUNU SEN BELİRLE

HAKAN BEY, SİZ EMES HASTASISINIZ, HASTALIKLA VERDİĞİNİZ MÜCADALEYİ ANLATAN BİR DE KİTAP YAZDINIZ. BİZE KİTABINIZDAN SÖZ EDERMİSİNİZ?
Kitabım; teşhisin konulduğu andan bu güne kadar yaşadığım anılarımın bir kısmından oluşuyor. Bu karşılaştığım olaylar karşısında nasıl davrandığım, yakınlarımın bana karşı yaklaşımları ve benim onlara yaklaşımlarımı içeriyor.

Toplam 20 bölümden oluşuyor,
KİTAP TEŞHİSİN KONULMASI İTİBARİ İLE BAŞLIYOR DEĞİL Mİ?
Evet. Teşhisin konulması: Teşhisin konulduğu zamanki bocalamalarımdan başlıyorum, teşhisin onaylanması ile devam ediyorum.
BU SAFHALARI ANLATABİLİR MİSİNİZ?


Ankara’da; konusunda söz sahibi bir hekim teşhisi onayladı. Hastanede yattım.

Hastanede yatmanın avantajları oldu. Genelde insanların hastanede yattıkları zamanki karamsarlıklarını, farklı bir açıdan bakmalarının düşüncelerini değiştirebileceği gördüm. Sonrasında çare arayışları içine girdim. Tedavisi olmadığından benim de başka çözümler bulmam gerekiyordu.

Araştırmalar yaptım, çok okudum, çok dinledim. Tabi bu meyanda bir çok fırsatçıyı da tanıdım. Çözümü olmadığını bile bile sizi kullanıyorlar. Bu hastalıkta sinirlenmemiz gerekiyor. Sakin olmalısınız. Bunu yapmam gerekiyordu.

YAPABİLDİNİZ Mİ?


Mümkün olduğunca sinirlenmemeye gayret ettim. Bunun içinde yeni yöntemler geliştirdim. Arkadaş bu zamanlarda çok önemli. Tüm arkadaşlarımı gözden geçirdim ve ayıklamalar yaptım.

Fizik tedavinin bize nasıl fayda sağladığını öğrendim ve uygulamaya başladım.

Spor mutlaka yapılmalı. Kasların çalışması için spor yaptım. Elbette ilk başlarda olağan üstü zor, fakat azmettikten sonra yapılmayacak hiçbir şey yok. Spor çok iyi geldi ve devam ettim.

Kendimi eğittim. Hani bir şeyi çok takarsanız o sizin üstünüze daha çok gelir ya. Hastalığımı mümkün olduğunca düşünmemeye çalıştım, çalışıyorum.

Sonra şükretmesini öğrendim. Herşeyin daha beteri olduğunu gördüm. Benden çok kötüleri vardı. Bu hastalıkta beslenme çok önemli, bunu dikkate aldım.

ŞİMDİ DAHA İYİ ANLIYORUM. SİZ BU HASTALIKLA MÜCADELE VERİŞİNİZİ KİTABINIZDA YAZDINIZ!


Evet, size anlattıklarımı sayfa sayfa yazdım. Bölümlere ayırdım. Emes hastaları bu kitabı okuduklarında sanıyorum bir çeşit klavuzla karşılaşmış olacaklar. Elbette ben doktor değilim, bu işin uzmanı da değilim. Sadece emes hastasıyım ve ciddi mücadele verdim, vermeye devam ediyorum. Yaptıklarım bana iyi olanları getirdi, bende istedim ki benim gibi bu hastalıkla savaşanlar belki bu kitabı okuduktan sonra biraz daha dünyaya farklı bakarlar, daha pozitif düşünürler.

SAYFA SAYFA DEDİNİZ BİR KAÇ ÖRNEK VEREBİLİR MİSİNİZ?


Tabi… Üçüncü faz ilaç denemesi: katılmış olduğum ilaç denemesinde yaşadıklarım,

çevremizdekilere davranışlarımız, duygudaşlık: karşılaşılan durumlarda empati kurarak yaşanması gerektiği, hekimlerimizle olan ilişkilerimiz, herkese eşit değer vermememizin gerektiği…

MS HASTALIĞININ SEBEBİ?


Bu hastalık neden olur? Bilinmiyor.

KİTAPTA BAŞKA NELERDEN SÖZ ETTİNİZ?


Başıma gelen komik olaylardan da söz ettim. Ayrıca ticarette de bir çok olay yaşamaştım onlara da yer verdim.

KİTABINIZI NASIL ALACAĞIZ?


Kitabım şu anda internette ön sipariş ile satılıyor. Ancak ayın 16’sında da dağıtım firmalarına verilecek ve birkaç gün içerisinde kitap evlerinin raflarında olacak.


Hakan bey, ben sizi kutluyorum. Takdir ediyorum. Kitabınız çok okurlara kavuşsun inşallah. Bu kitap sanıyorum birçoğumuzun okuması gereken bir kitap. Bu hastalığa hepimiz her an yakalanabiliriz. Konuşmamızda demiştiniz. Bu hastalığa yakalanmış bir çok kişi bunun farkında bile olmuyorlar. Tanının geç olması tedavinin zor yada mümkün olmamasına sebep oluyor.

SON OLARAK BİR ŞEY SORMAK İSTİYORUM. BİR YERDE OKUDUM. MS HASTALIĞINA ÇİĞ KEÇİ SÜTÜ İYİ GELİYORMUŞ. BU DOĞRUMU?


Bende okudum. Uygulayacağım. Sanıyorum Amerika’da bir bey eşi çok kötüymüş, çiğ keçi sütünü aç karnına içirmiş ve kadıncağız şimdi çok iyiymiş. Ben denemedim sadece sizin okuduğunuz gibi okudum.


Tekrar teşekkürler ve sağlıklı günler diliyorum.


Bende teşekkür ediyorum. Hayat devam ediyor. Üzülerek ömrümüzü kısaltacağımıza, şükrederek uzatabiliriz.


Teşekkürler…
Back to content | Back to main menu